Strona Główna arrow Artykuły arrow Leksykon miejsc wartych zwiedzenia w świecie arabskim
Leksykon miejsc wartych zwiedzenia w świecie arabskim Drukuj
poniedziałek, 09/09/2002
Jemen, fot. A. ZakrzewskiArabowie kojarzą się z karawanami wielbłądów przemierzającymi pustynię. Niestety niewiele osób orientuje się, co poza tym można obejrzeć w krajach arabskich. Poniżej przedstawiamy leksykon polecanych przez nas miejsc w 19 krajach.
 
Algieria

Algier
Algier, fot. K. ResztakW stolicy Algierii poza kilkoma tureckimi pałacami niewiele zostało z czasów, zanim do miasta wkroczyli Francuzi, z celem uczynienia z Algieru nowego francuskiego miasta. Warto obejrzeć Wielki Meczet z XI wieku i Nowy Meczet zbudowany w roku 1660, a także Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej, zawierające ciekawą kolekcję dywanów, biżuterii, strojów i wyrobów garncarskich, które mieści się w pałacu tureckim z XVI wieku.

Konstantyna
Najsłynniejszym obiektem w Konstantynie jest 168-metrowy most wiszący nad wąwozem o głębokości 175 metrów, zbudowany w 1912 roku. W mieście znajduje się kasba (twierdza), wiele meczetów i muzeum ze wspaniałą kolekcją afrykańskich złotych monet.

Timkad
Wspaniale zachowane, leżące na terenie pustynnym ruiny rzymskiego miasta Thamugadi składają się z łaźni, biblioteki, Łuku Trajana, świątyni, kapitolu, teatru i forum. Obok znajduje się fort bizantyjski, zbudowany za czasów Justyniana.

Sahara
Algierska Sahara zawiera dwie wielkie pustynie piaszczyste: Wielki Erg Zachodni i Wielki Erg Wschodni, z pięknymi oazami. Na południu leży urocze miasteczko Tuaregów Tamanrasset, z którego można się wybrać na wycieczkę w góry Ahaggar (2918 m).

Tilimsan
Tilimsan (Tlemcen) jest interesującym połączeniem muzułmańskiej i francuskiej architektury. Znajdują się tu najpiękniejsze meczety w Algierii, podczas gdy główny plac z ratuszem wygląda bardzo europejsko. Wielki Meczet z 1135 roku został zbudowany przez Alego Ibn Jusufa z dynastii Almorawidów.

Arabia Saudyjska

Rijad
Chociaż z Rijadu i pobliskiej oazy Ad-Dirijja wywodzi się dynastia Saudów, miasto pozostawało w cieniu Dżuddy aż do lat 70-tych, kiedy większość urzędów przeniosła się do stolicy. W Rijadzie warte zwiedzenia jest Muzeum Rijadzkie, fort Masmak, pałac Murabba i Muzeum Uniwersytetu Króla Su'uda. Warto również wybrać się do Ad-Dirijja.

Masdżid al-Haram, fot. WikipediaMekka i Medyna
Dwa najświętsze miasta islamu, do których wstęp mają tylko muzułmanie. W Mekce znajduje się świątynia Al-Kaba w meczecie Al-Haram - cel pielgrzymek milionów muzułmanów, natomiast w Medynie meczet Al-Haram an-Nabawi.

Ha'il
Była siedziba dynastii Raszydytów, rywalizującej z Saudami. W mieście znajduje się fort Al-Kaszala i fort Arif, wzniesiony dwieście lat temu.

Dżudda
Dawny port utrzymujący się głównie z pielgrzymów stał się jednš z najważniejszych metropolii arabskich. Obecnie w centrum wielkiej, nowoczesnej Dżuddy znajduje się Stare Miasto, otoczone zrekonstruowanym murem, z interesującymi bazarami, np. Suk al-Alawi.

Abha
To położone w górskiej scenerii miasto mogłoby się stać jedną z największych atrakcji turystycznych Arabii Saudyjskiej. W Abha można zwiedzać pałac króla Abd al-Aziza. W pobliżu miasta znajduje się górski park narodowy Asir z najwyższym szczytem kraju Dżabal Sauda (2910 m).

Mada'in Salih
Najsłynniejsze wykopaliska w Arabii Saudyjskiej - grobowce skalne pochodzące z przełomu I w. p.n.e. i I w. n.e., kiedy Mada'in Salih było drugim po Petrze (w dzisiejszej Jordanii) miastem państwa Nabatejczyków. W porównaniu z Petrš zabytki są mniej widowiskowe, lecz lepiej zachowane. W Mada'in Salih można również obejrzeć stację kolei hidżazyjskiej sprzed I wojny światowej i mały fort turecki.

Az-Zahran
Warta zwiedzenia jest Wystawa ARAMCO - najlepsze muzeum w Arabii Saudyjskiej, ukazujące naukę i technikę arabską, w tym astronomię i alchemię, a także techniczną stronę przemysłu naftowego.

Bahrajn

 
Al-Manama
Nowoczesna stolica, zawierająca dzielnice prawie nie zmienione przez ostatnie 50 lat. Warto zwiedzić Muzeum Narodowe, Centrum Dziedzictwa, wieże wiatrowe (używane do "łapania wiatru", zanim pojawiła się klimatyzacja), meczet piątkowy, zbudowaną przez Brytyjczyków bramę Bab al-Bahrajn, Dom Koranu z wielką kolekcją manuskryptów koranicznych i drzeworytów. Na wybrzeżu można przyjrzeć się budowie tradycyjnych łodzi.

Wyspa Bahrajn
Poza stolicą na wyspie Bahrajn warto zobaczyć wykopaliska w Forcie Bahrajn (Kalat al-Bahrajn), świątynie Ad-Diraz i Barbar z II tysiąclecia p.n.e., znaną z tkactwa wioskę Bani Dżamra, wieś Al-Dżasra (miejsce urodzenia poprzedniego władcy Bahrajnu, Isy Ibn Salmana Al Chalifa), najstarszy meczet kraju w Suk al-Chamis z XI wieku, rezerwat zwierząt Al-Arin z antylopami oryks.

Al-Muharrak
Na wyspie Al-Muharrak można zwiedzać pochodzący sprzed epoki naftowej tradycyjny dom szejka Isy Ibn Alego i dom Sijadi, a także forty Kalat Abu Mahir i Kalat Arad.

Egipt

 
Giza
Wielkie Piramidy w Gizie, jeden z siedmiu cudów świata, to najczęściej odwiedzane miejsce w Egipcie. Największe są piramidy Cheopsa i Chefrena, które zostały zbudowane przed 46 wiekami. Przed nimi znajduje się Sfinks - dwudziestometrowej wysokości lew z ludzką twarzą, zwany po arabsku Abu al-Haul (Ojciec Strachu).

Kair
Al-Azhar, fot. R. i D. KwiatkowscyNajwiększa, 15-milionowa metropolia w świecie arabskim, w której stare przeplata się z nowym. Kair jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury muzułmańskiej. Znajduje się tu m.in. meczet Ibn Tuluna z IX wieku, zabytkowa brama Bab Zuwajla, meczet Al-Azhar będący jednocześnie najstarszym uniwersytetem świata (970 r.), słynny bazar Chan al-Chalili, mauzoleum sułtana Kalawuna, cytadela Saladyna (XII w.) z meczetem Muhammada Alego. Warto również zwiedzić Muzeum Egipskie zawierające skarby wydobyte z grobowca faraona Tutanchamona, Muzeum Sztuki Islamu i kościoły koptyjskie.

Sakkara
Znajduje się tam schodkowa piramida Dżesera, jedna z najstarszych piramid egipskich. Istnieje możliwość dojechania do Sakkary z Kairu konno lub na wielbłądzie.

Luksor i Karnak
Luksor, fot. J. GajDzięki świetnie zachowanej monumentalnej architekturze starożytnych Teb jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Egiptu. Świątynie w Karnak, pochodzące z okresu średniego i nowego państwa, były poświęcone bogom Amonowi, Ptahowi, Chonsowi i Mut. W pobliżu znajduje się świątynia Hatszepsut. W Luksorze zachowała się wielka świątynia Amona. Po drugiej stronie Nilu warto zwiedzić Dolinę Królów z 62 grobowcami, m.in. słynnym grobem faraona Tutanchamona, odkrytym w 1922 roku w nienaruszonym stanie, i Dolinę Królowych z grobowcami żon i dzieci władców starożytnego Egiptu.

Abu Simbel
Wielka świątynia Ramzesa II w Abu Simbel została przeniesiona w latach sześćdziesiątych o 60 m wyżej, z powodu utworzenia sztucznego Jeziora Nasera, które zalało miejscowość. Obok znajduje się mniejsza świątynia żony Ramzesa, Nefertari.

Morze Czerwone
Głównym ośrodkiem turystycznym nad Morzem Czerwonym jest Hurghada (arab. Al-Ghardaka), gdzie można zażywać kąpieli morskich i nurkować, oglądając niezwykłe rafy koralowe. W tym regionie warto również zwiedzić koptyjskie klasztory św. Antoniego i św. Pawła z IV wieku.

Synaj
Wybrzeże Morza Czerwonego na półwyspie Synaj jest doskonałym miejscem do nauki nurkowania, a tamtejsze rafy koralowe należą do najwspanialszych. Trzeba wybrać się na górę Synaj, miejsce, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga dziesięcioro przykazań. Niesamowitych wrażeń dostarcza pobyt na szczycie o wschodzie słońca. Na zboczach góry znajduje się grecki prawosławny klasztor św. Katarzyny z IV wieku.

Pustynia Libijska
Najczęściej odwiedzane przez turystów oazy na Pustyni Libijskiej to: Al-Charidża, Ad-Dachila,
Al-Farafira, Al-Bahrijja i Siwa.

Irak

 
Bagdad
Bagdad, fot. A. GraczykBagdad, założony w 762 roku przez kalifa Al-Mansura jako stolica dynastii Abbasydów, został całkowicie zniszczony przez Mongołów w 1258 roku i ponownie zaczął pełnić ważną rolę dopiero w dwudziestym wieku. Największy rozwój miasta nastąpił po rozpoczęciu eksportu irackiej ropy. Najważniejsze zabytki Bagdadu to madrasa (szkoła) Al-Mustansirijja z XIII wieku, madrasa Al-Marjanijja, pałac Abbasydów, meczet Al-Kazimajn. Warto również zwiedzić znakomite bagdadzkie muzea: Muzeum Irackie, Muzeum Bagdadzkie, Muzeum Etnograficzne i wiele innych.

Babilon
Miasto przeżywało rozkwit w VI w. p.n.e. za panowania Nabuchodonozora II. Babilon słynął z wiszących Babilon, fot. ARABIA.plogrodów Semiramidy, zaliczanych do siedmiu cudów świata. Wiele budowli zostało zrekonstruowanych, reszta to ruiny.

Karbala
Jedno z najświętszych miejsc islamu szyickiego, gdzie w 680 roku zginęli w bitwie Al-Husajn i Abbas, synowie Alego i wnukowie proroka Mahometa. W Karbali znajdują się ich mauzolea, które są celem pielgrzymek muzułmanów z całego świata. Na pamiątkę bitwy pod Karbalą szyici obchodzą swoje największe święto Aszura, połączone z widowiskami pasyjnymi.

An-Nadżaf i Al-Kufa
An-Nadżaf to również święte miejsce i cel pielgrzymek szyitów, gdzie pochowany jest Ali Ibn Abi Talib - kuzyn i zięć proroka Mahometa. Znajduje się tu olbrzymi cmentarz, na którym musi być pochowany każdy iracki szyita. Pobliska Al-Kufa, miejsce śmierci Alego, była stolicą państwa muzułmańskiego za kalifatu Alego. Obecnie małe miasteczko, w średniowieczu było ważnym ośrodkiem kultury i nauki, zwłaszcza filologii.

Ktezyfon
Z Ktezyfonu, miasta zbudowanego w II wieku przez Persów, pozostał jedynie wielki łuk.

Al-Basra
Założona w 637 roku przez kalifa Umara, Al-Basra była ważnym portem nad Zatoką Perską, z którego w poróż wyruszał legendarny Sindbad Żeglarz. Było to również centrum kultury i nauki, zwłaszcza filologii. Obecnie miasto nadal jest głównym portem Iraku i drugim co do wielkości miastem kraju. Warto zwiedzić bazar i Muzeum Basryjskie oraz obejrzeć piękne dziewiętnastowieczne domy nad brzegiem kanału.

An-Nasirijja
W pobliżu miasta znajduje się Ur, miejsce urodzin Abrahama, gdzie można obejrzeć najlepiej zachowany zigurat (wieżę pełniącą funkcję świątyni) i królewskie grobowce.

Mosul
Miasto o bogatej historii, od którego nazwy wywodzi się słowo "muślin". Warto zwiedzić Muzeum Mosulu, meczet proroka Junusa (Jonasza), meczet Nur ad-Dina oraz liczne kościoły wielu wyznań chrześcijańskich. Na terenie dzisiejszego Mosulu znajdują się ruiny Niniwy, trzeciej stolicy Asyrii. Do 500 roku p.n.e. Niniwa była ważnym centrum starożytnego świata. Obecnie sš to ruiny, ale zrekonstruowano kilka bram miejskich.

Jemen

 
Sana
Według legendy stolica Jemenu została założona przez biblijnego Sema, syna Noego. Niesamowite wrażenie robi Stare Miasto, największa zachowana medyna w świecie arabskim o niepowtarzalnej Sana, fot. A. Zakrzewskiarchitekturze. Większość bogato zdobionych domów ma ponad 400 lat. Część Starego Miasta, zwana Suk al-Milh, to tętniący życiem targ składajšcy się z kilkudziesięciu mniejszych suków, na których można kupić wszystko włącznie z przyprawami, ubraniami, dywanami, wyrobami metalowymi i garncarskimi, daktylami, rodzynkami i dżambijjami - tradycyjnymi sztyletami noszonymi przez Jemeńczyków. Warte zwiedzenia jest również Muzeum Narodowe w Sanie. Turyści przybywający do Jemenu zazwyczaj dziwią się, że prawie wszyscy Jemeńczycy po południu chodzą z wypchanym policzkami. Każdy ma w policzku liście katu, rośliny rosnącej w górach Jemenu, zawierające substancję pobudzającą podobną do kofeiny lub amfetaminy. Z tego powodu w większości krajów arabskich i niektórych krajach zachodnich kat jest zakazany. Kat jest największym problemem Jemenu, ponieważ Jemeńczycy zużywają ogromne ilości wody na nawadnianie plantacji i przeznaczają czasami połowę swoich dochodów na liście katu. Ponieważ żucie katu nie powoduje uzależnienia, można go spróbować. Ale uwaga: po kacie nie da się zasnąć!

Wadi Zahr
Piętnaście kilometrów od Sany w Wadi Zahr znajduje się Dar al-Hadżar - pałac imama Jahji. Tenże przywódca jemeńskich zajdytów, wyznawców zajdyckiego odłamu islamu szyickiego, był surowym władcą Jemenu Północnego w okresie międzywojennym. Po obaleniu monarchii jego pięciopiętrowy pałac zbudowany na skale został przekształcony w muzeum.

Marib
Marib, fot. A. ZakrzewskiMarib to stolica starożytnego państwa Saby, którym władała królowa Bilkis, wzmiankowana w Starym Testamencie i w Koranie. Królestwo opierało swoje bogactwo na słynnej wielkiej tamie, która w 570 roku n.e. została ostatecznie przerwana, przez co państwo upadło, a mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia tych terenów. Należeli do nich przodkowie szejka Zajida Ibn Sultana Al Nahjana, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który sfinansował budowę nowej tamy w Marib. Oprócz nowej tamy i pozostałości starej, w Marib można zwiedzić ruiny starożytnej świątyni Księżyca (zwaną Pałacem Bilkis) i świątyni Bilkis.

Hadramaut
W dolinie Wadi Hadramaut znajdują się unikalne w skali światowej zabytki architektury, m.in. miasteczko Szibam zwane "Manhattanem Pustyni", w którym znajduje się kilkaset wielopiętrowych domów sprzed czterystu lat stłoczonych na niewielkim obszarze. W Sajun wart obejrzenia jest pałac sułtana zamieniony na muzeum. W miasteczku Tarim oprócz licznych meczetów można zwiedzić bibliotekę arabskich manuskryptów, a także "barokowe" pałace zbudowane przez dziewiętnastowiecznego biznesmena Al-Kafa.

Aden
Choć po wycofaniu się Anglików miasto podupadło, nadal możemy zauważyć ślady kolonialnej świetności. Poza tym w Adenie można zobaczyć cysterny At-Tawila - ogromne zbiorniki wodne zbudowane przez Himjarytów w I wieku n.e.

Ta'izz
W mieście tym znajdujš się trzynastowieczne meczety Al-Aszrafijja i Al-Muzaffar. Nad miastem góruje szczyt Dżabal Sabir (3006 m), na który można wjechać drogą ufundowaną przez jednego z książąt saudyjskich.

Tihama
Tihama, fot. A. ZakrzewskiW tym regionie na wybrzeżu Morza Czerwonego wart zobaczenia jest wielki targ piątkowy w Bajt al-Fakih, słynne z nauki arabskiej miasto Zabid, port Al-Mucha, od którego wywodzi się nazwa kawy mokka, a także rybacka miejscowość Al-Chaucha, nadająca się do kąpieli morskich.

Haraz
Malownicze góry pokryte tarasami, na których uprawia się kat i kawę. Można zobaczyć tam niesamowite wioski-fortece, składające się z wielopiętrowych domów, zbudowane na szczytach gór. Kilka takich wiosek zamieszkują isma'ilici - wyznawcy jednego z odłamów islamu szyickiego.

Szihara
Górska wioska-forteca, w której znajduje się słynny kamienny most, zbudowany nad głęboką przepaścią w XVII wieku, który łączący dwie góry.

Sada
Miasto pełniące rolę centrum zajdyckiego odłamu islamu szyickiego. Godny zobaczenia jest Wielki Meczet z XII wieku z grobami jedenastu imamów zajdyckich. W pobliżu Sady znajduje się Suk at-Talh - wielki targ, na którym oprócz zwierząt i wielu innych towarów można kupić kałasznikowy, granaty ręczne, a nawet bazooki.

Jordania

 
Amman
Jedno z najstarszych miast świata, położone na siedmiu wzgórzach. W Ammanie znajduje się amfiteatr rzymski na 6 tys. miejsc z forum i kolumnadą. Najlepszy widok na miasto rozciąga się z cytadeli rzymskiej. Warto odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Folkloru, a także Muzeum Tradycyjnych Strojów i Biżuterii.

Petra, fot. K. WagnerPetra
Główna atrakcja turystyczna Jordanii, miasto starożytnych Nabatejczyków wykute w skale. Po przejściu dwukilometrowego wąskiego wšwozu dochodzimy do fasady skarbca, dobrze znanej z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata". W Petrze znajduje się również klasztor, amfiteatr, kolumnada, świątynia Skrzydlatych Lwów, grobowce królewskie i inne zabytki.

Dżarasz
Wspaniale zachowane miasto rzymskie z łukiem triumfalnym, hipodromem na 15 tys. miejsc, świątynią Zeusa, forum i teatrem.

Morze Martwe
Ponieważ to jezioro zawiera 30% soli, nie ma w nim żadnej roślinności ani ryb i stąd pochodzi nazwa Morza Martwego. Duża gęstość wody powoduje, że pływanie staje się niesamowitym przeżyciem, a w wodzie nie można utonąć.

Al-Karak
Większa część tego ufortyfikowanego miasta leży w obrębie murów zbudowanych przez krzyżowców. Sam fort został częściowo odrestaurowany.

Wadi Rum
Wadi Rum, fot. K. WagnerDolina położona w niesamowitej pustynnej scenerii, znanej na świecie dzięki filmowi "Lawrence z Arabii". Thomas E. Lawrence rzeczywiście spędził tu sporo czasu, organizując powstanie beduinów przeciwko Turkom. Obecnie nadal żyje tu kilkadziesiąt rodzin beduińskich.

Al-Akaba
Była to mała wioska rybacka, zanim stała się jedynym portem Jordanii. Al-Akaba jest jednym z najlepszych do nurkowania miejsc na świecie. Tuż przy brzegu znajduje się piękna rafa koralowa.

Katar

 
Ad-Dauha
W stolicy Kataru warto zwiedzić Muzeum Narodowe, które dawniej było pałacem Abd Allaha Ibn Muhammada, władcy kraju w latach 1913-1949, ze szczególnie ciekawym działem dotyczącym tradycyjnej żeglugi i metod nawigacji. W Ad-Dauha znajduje się również Muzeum Etnograficzne, fort i zoo.

Pozostałe miejscowości
W pozostałej części Kataru najciekawszymi miejscami są: Al-Wakra z plażami i muzeum, Umm Salal Muhammad z fortem, Umm Salal Ali z kurhanami, Al-Chaur z muzeum, wieżami strażniczymi i meczetem z lat pięćdziesištych oraz Zubara - dawniej największa miejscowość Kataru z fortem z 1938 roku.

Kuwejt

 
Kuwejt, fot. AlArturoKuwejt
Większość eksponatów Muzeum Narodowego w Kuwejcie została rozgrabiona podczas okupacji irackiej w latach 1990-1991, a obecnie zniszczony budynek pozostawiono na pamiątkę wojny. W stolicy kraju warto również zobaczyć Dom Sadu, poświęcony tradycyjnemu tkactwu, budynek Zgromadzenia Narodowego, zaprojektowany przez duńskiego architekta Jorna Utzona, projektanta Opery w Sydney, pałac emira, wielki meczet, Wieże Kuwejtu oraz bazar.

Fajlaka
Na wyspę Fajlaka można dostać się poduszkowcem lub promem. Znajdują się tu wykopaliska z epoki brązu i z czasów Aleksandra Wielkiego.
Kuwejt, fot. A. Płaczek
Al-Ahmadi
W mieście nazwanym na cześć emira Ahmada - władcy kraju w latach 50-tych, można zwiedzić wystawę poświęconą przemysłowi naftowemu, a także zoo.

Al-Dżahra
Miejsce bitwy kuwejcko-saudyjskiej z 1920 roku, z pozostałościami również po wojnie w Zatoce. W mieście znajduje się Czerwony Fort.

Ad-Dauha
W wiosce Ad-Dauha można przyjrzeć się budowie tradycyjnych łodzi rybackich.

Liban

 
Bejrut, fot. R. GrzelewskiBejrut
Przed wyniszczającą wojną domową (1975-1990) stolica Libanu była nazywana Paryżem bądź Szwajcarią Bliskiego Wschodu. Śladów wojny już prawie nie widać, gdyż w ostatniej dekadzie powstało wiele wspaniałych nowych budynków, a miasto ponownie staje się centrum finansowym i handlowym całego regionu. Warto zwiedzić śródmieście z licznymi kościołami i meczetami, nadmorską promenadę Corniche, łaźnie i Muzeum Narodowe zawierające wspaniałą kolekcję archeologiczną.

Góry Liban
Faraja to najlepsze miejsce do uprawiania narciarstwa w Libanie, położone zaledwie 50 kilometrów od stolicy. W górach Liban znajduje się też Bajt Mari z zabytkami fenickimi, rzymskimi i bizantyjskimi, skšd można podziwiać panoramę Bejrutu. Warto odwiedzić Brummana, urokliwe miasteczko z wieloma kafejkami, restauracjami i klubami.

Trypolis
Drugie co do wielkości miasto Libanu słynie z wyrobu słodyczy. W Trypolisie znajduje się XVI-wieczne Stare Miasto - labirynt wąskich uliczek, kolorowych bazarów (suków), łaźni (hammamów), meczetów i szkół koranicznych. Nad miastem góruje cytadela zbudowana w roku 1104 przez krzyżowca Rajmunda z Saint-Gilles. Przykładem architektury czasów mameluckich jest Wieża Lwa z XV wieku.

Baalbakk
Położone w żyznej dolinie Bekaa starożytne Heliopolis zawiera imponujące, jedne z największych na świecie ruiny rzymskie, składające się z akropolu zawierającego świątynie Jowisza i Bachusa i znajdującej się obok świątyni Wenus.
Liban, fot. G. Stańczyk
Byblos
Biblijne Gebal było ważnym ośrodkiem państwa starożytnych Fenicjan. Od nazwy miasta wywodzi się słowo Biblia. W Byblos można oglądać ruiny zamku krzyżowców, a także pozostałości po budowlach pochodzących aż z piątego tysiąclecia p.n.e. W mieście znajduje się muzeum przedstawiające historię Libanu od czasów starożytnych oraz kościół św. Jana.

Sajda
W starożytnym Sydonie obecnie warto zwiedzić Stare Miasto z zadaszonymi bazarami, wąskimi uliczkamiSajda, fot. R. Grzelewski i średniowiecznymi budynkami. W tej dzielnicy znajduje się Chan al-Farandż (Zajazd Franków), zbudowany w XVII wieku dla kupców europejskich, a także piękny Wielki Meczet. Na wysepce połączonej z lądem kamiennym mostem leży Zamek Morza (Kasr al-Bahr), zbudowany przez krzyżowców, a następnie zniszczony przez Mameluków.

Sur
Najważniejszą atrakcją turystyczną starożytnego Tyru są ruiny rzymskie z dobrze zachowaną rzymską drogą, akweduktem, sarkofagami, łaźniami, teatrem i hipodromem na 20 tys. widzów.

Bajt ad-Din
Dziewiętnastowieczny pałac Bajt ad-Din (Dom Wiary) w górach Asz-Szuf służył administracji francuskiej, a następnie pełnił rolę letniej rezydencji prezydenta Libanu. Mimo że w jego projektowaniu brali udział włoscy architekci, zawiera wszystkie tradycyjne elementy architektury libańskiej.

Andżar
Tajemnicze miasto Andżar w dolinie Bekaa, odkryte w latach pięćdziesiątych, pochodzi z czasów dynastii Umajjadów, ale nie znaleziono żadnej wzmianki o nim w dostępnych źródłach historycznych. Zbudowane zostało na planie symetrycznym, przywodzącym na myśl tradycję rzymską.

Cedr, fot. G. StańczykBszarra
Górskie miasteczko jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można jeszcze zobaczyć drzewa cedrowe - symbol państwa libańskiego. Bszarra jest dobrym miejscem do uprawiania narciarstwa. W miasteczku tym urodził się Dżubran Chalil Dżubran (Khalil Gibran) - najsłynniejszy poeta, pisarz i malarz Libanu, znany z powieści poetyckiej "Prorok", piszący po arabsku i angielsku. Na jego cześć w Bszarra powstało muzeum zawierające jego obrazy, szkice i rękopisy.

Libia

 
Trypolis
Trypolis, fot. R. i D. KwiatkowscyNa architekturę Trypolisu wywarły wpływ okresy rządów osmańskich i włoskich. Rewolucja Al-Kaddafiego sprawiła, że w mieście nie ma billboardów ani innych podobnych oznak nowoczesności. Nad miastem dominuje potężny Czerwony Zamek, należący kolejno do Turków, dynastii Karamanli, Hiszpanów, rycerzy maltańskich i Włochów. Warto zwiedzić wspaniałe Muzeum Dżamahirijji, medynę (stare miasto) z interesującymi bazarami, meczety, chany (zajazdy) i hammamy (łaźnie).

Bengazi
W drugim co do wielkości mieście Libii znajduje się medyna z zadaszonym targiem Suk al-Dżarid, a także grób Umara al-Muchtara, bohatera walk przeciwko włoskiej okupacji.

Ghadamis
Oaza Ghadamis, słynąca z tradycyjnej architektury, bywa nazywana "perłą pustyni". Stare miasto to istny labirynt. W pobliżu zachodniej bramy znajduje się muzeum urządzone w starym domu rodziny kupieckiej, z oryginalnym umeblowaniem i wystrojem wnętrz. W Ghadamis można obejrzeć Plac Morw - dawny targ niewolników, a także wejść na minaret Wielkiego Meczetu.

Leptis Magna
Architektura i ogrom tego rzymskiego miasta zrobi wrażenie nawet na turystach, którzy zazwyczaj nie lubią zwiedzania ruin. Leptis Magna początkowo była fenickim portem, ale rozkwit miasta nastąpił w czasach rzymskich, gdy mieszkało tu 70 tys. ludzi. Do upadku miasta doprowadzili Wandalowie w 455 roku. W Leptis Magna można oglądać Łuk Sewera, Łaźnie Hadriana, forum, bazylikę, teatr, cyrk, amfiteatr i inne pozostałości po Rzymianach.

Al-Dżabal al-Achdar
Są to piękne góry, przywodzące na myśl krajobrazy greckiej Krety, których wygląd kontrastuje z pozostałą częścią Libii. Nazwa Al-Dżabal al-Achdar oznacza "Góry Zielone".

Cyrena
Najważniejsze obok Leptis Magna ruiny w Libii, pochodzšce z czasów greckich. Znakomicie zachowane miasto w Cyrenajce zawiera świątynie, grobowce, agorę, budynek treningowy i teatr. Z Cyreny roztacza się wspaniały widok na Morze Śródziemne. Mimo to, nadal przyjeżdża tu niewielu turystów.

Ghat
Ghat to małe miasteczko Tuaregów, położone pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi. Był to ważny punkt na szlakach karawanowych wiodących przez Saharę. Mimo że samochody terenowe wyparły wielbłądy, ciągle jeszcze można wynająć te zwierzęta do wycieczki po pustyni. W pobliżu Ghat warto obejrzeć malowidła naskalne, pochodzące z różnych okresów, nawet sprzed 10 tys. lat. Najstarsze przedstawienia ludzi przypominają Marsjan znanych nam z filmów science-fiction, co skłoniło Ericha von Danikena do stworzenia teorii, że te postacie są przybyszami z kosmosu.

Maroko

 
Rabat
Miasto zostało założone w XII wieku przez dynastię Almohadów, jako obóz (ribat) dla wojowników Maroko, fot. Jolanta J.biorących udział w wojnie przeciw Hiszpanii. W stolicy Maroka znajduje się słynny nie ukończony minaret meczetu Hasana z XII wieku, mauzoleum Muhammada V i kasba (cytadela) mieszcząca muzeum sztuki marokańskiej. W dzielnicy Szalla można oglądać ruiny rzymskiego miasta Sala Colonia, a także interesujące Muzeum Archeologiczne.

Casablanca
Największe miasto Maroka jest ośrodkiem przemysłowym i w niczym nie przypomina miasta z filmu "Casablanca" z Humphreyem Bogartem. Warto zwiedzić medynę (stare miasto) oraz jeden z największych na świecie meczet Hasana II, mogący pomieścić 100 tys. osób, z minaretem o wysokości 210 metrów. Plac Muhammada V jest wspaniałym przykładem architektury mauretańskiej.

Marrakesz
Maroko, fot. Jolanta J.Jedno z czterech tzw. miast królewskich (obok Rabatu, Fezu i Meknesu) położone jest u podnóża Atlasu Wysokiego. Marrakesz słynie z tętniącego życiem placu Djemaa el-Fna z żonglerami, gawędziarzami, zaklinaczami węży, magikami i akrobatami. Bazary w Marrakeszu są najlepszym miejscem do zrobienia zakupów w Maroku. Tutaj znajduje się też słynny meczet Kutubijja z XII wieku ze wspaniałym 70-metrowym minaretem.

Fez
Jest to najstarsze z miast królewskich. Tutejsza medyna (Fas al-Bali) jest jednym z najstarszych tętniących życiem miast średniowiecznych na świecie. W Fezie znajduje się uniwersytet i meczet Al-Karawijjin, zbudowany w 859 roku, gdzie pobierał nauki słynny historyk Ibn Chaldun. Warto obejrzeć liczne średniowieczne meczety i madrasy.

Tanger
Najciekawsze miejsca w Tangerze to: plac Grand Socco, medyna z Wielkim Meczetem i kasba (cytadela) z pałacem Dar al-Machzan. Warto zwiedzić Muzeum Poselstwa Amerykańskiego (Maroko było pierwszym państwem, które uznało USA).

Meknes
Meknes był stolicą państwa Maulaja Isma'ila (1672-1727), którego rządy opierały się na słynnym czarnym wojsku. Warto zwiedzić stare miasto z licznymi sukami - targiem dywanów, złota, biżuterii, instrumentów muzycznych itp. Na starym mieście znajduje się Wielki Meczet z madrasš Bu Inanijja z XIV wieku i mauzoleum Maulaja Isma'ila.

Maroko, fot. Jolanta J.Todra
Jedno z najpiękniejszych miejsc Maroka, wąski wąwóz Todra w górach Atlas ma 300 metrów wysokości. Można tu uprawiać wspinaczkę.

Essaouira
Można tu zarówno zażywać kąpieli morskich, jak i zwiedzać portugalsko-francuskie forty.

Volubilis
Największe i najlepiej zachowane ruiny w Maroku. Volubilis założyli Kartagińczycy, a następnie było to ważne miasto imperium rzymskiego. Znajduje się tu "dom Orfeusza", kapitol, bazylika, łuk triumfalny i inne budowle.

Tafraoute
Tafraoute to dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicznych wiosek berberskich i uprawiania wspinaczki górskiej. W tej miejscowości znajdują się skały pomalowane w 1984 roku przez belgijskiego artystę Jeana Verana.

Dżabal Tubkal
Warto wspiąć się na ten najwyższy szczyt Maroka (4165 m), z którego roztacza się piękna panorama. W zimie jest to możliwe tylko ze sprzętem alpinistycznym.

Oukaïmeden
Najpopularniejsza stacja narciarska w kraju, położona w Atlasie Wysokim. Śnieg jest tu od listopada do marca.

Mauretania

 
Nawakszut
Nawakszut (Nouakchott) zaczął się rozwijać od 1960 roku, kiedy Mauretania uzyskała niepodległość. Susze spowodowały napływ ludności do stolicy w latach 70-tych. Sahara od tego czasu podeszła pod miasto, które broni się przed piaskami za pomocš murów. Na przedmieściach ludność mieszka w metalowych barakach i namiotach. W stolicy Mauretanii znajdują się ciekawe bazary, plaża, Muzeum Narodowe, piękny port rybacki, wytwórnie dywanów, a nawet kawiarenki internetowe.

Nawazibu
Nawazibu (Nouâdhibou) to rybackie miasteczko przy granicy z Saharą Zachodnią, leżące na niewielkim półwyspie. Teren nadgraniczny jest zaminowany. Do Nawazibu dochodzi jedyna w kraju linia kolejowa, przeznaczona do transportu rud żelaza. Wędkarze i osoby uprawiające sporty wodne będą zachwyceni - ocean tutaj zawiera wielkie ilości ryb.

Atar
Tutaj przyjeżdżają koczownicy z północy, aby jeść i pić. Atar jest bardzo interesującym centrum handlowym, z wąskimi uliczkami w dzielnicy Ksar.

Al-Kuwarib
Al-Kuwarib (Rosso) jest ważnym miastem handlowym na granicy z Senegalem. Handluje się tu wieloma towarami czarnorynkowymi, więc należy uważać, co się kupuje.

Tîchît
Jest to starożytne miasto, w którym znajdują się bogato zdobione meczety. Rzadko docierają tu tury�ci.
Kumbi-Saleh
Kumbi-Saleh to legendarna stolica średniowiecznego państwa Ghana, odkryta w 1913 roku, miejsce najsłynniejszych wykopalisk w Mauretanii. Odsłonięto tam wielki meczet, świadczący ponoć o tym, że było to największe wtedy miasto na świecie. Był to wielki ośrodek handlowy Sudanu Zachodniego, wywożono stąd sól i złoto.

Oman

 
Maskat
Forty Dżalali, Mirani i Matrah zbudowali Portugalczycy pod koniec XVI wieku. Jedynie fort Matrah jest udostępniony dla turystów. W Maskacie znajduje się też Muzeum Omanu, Muzeum Historii Naturalnej i interesujące Muzeum Sułtańskich Sił Zbrojnych w forcie Bajt al-Faladż. Warto zobaczyć bazary w dzielnicach Mutrah i Ruwi oraz wieżę zegarową w Ruwi, pokrytą na dole ekranami telewizyjnymi, wyświetlającymi po zmroku telewizję omańską.

Północny Oman
W północnej części kraju warto zwiedzić twierdzę i przyjrzeć się budowie tradycyjnych łodzi w Sur, a także obejrzeć fort w Al-Hazm z kanałami irygacyjnymi faladż i portugalską armatą. Interesujące forty znajdują się również w Al-Ghaba, Ar-Rustak i Dżabrin. Fort w Nizwie pełnił jednocześnie rolę pałacu imamów ibadyckich, siedziby rządu i więzienia. Wielką atrakcję Nizwy jest suk (bazar) ze wspaniałą atmosferą, gdzie można kupić biżuterię i chandżary - tradycyjne zakrzywione sztylety.

Salala
Dzięki letnim monsunom w Salali, drugim co do wielkości miasta Omanu, panuje łagodny klimat. To właśnie klimat, górska sceneria i piękne plaże z białym piaskiem są głównymi atrakcjami Salali. Miejscowe muzeum zawiera kamienie z inskrypcjami w piśmie południowoarabskim, broń, muszle, biżuterię i tradycyjne stroje.

Palestyna

 
Jerozolima
Jerozolima, fot. K. RaniszewskiJerozolima (arab. Al-Kuds) jest świętym miastem trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Palestyńska, wschodnia część Jerozolimy jest okupowana od 1967 roku przez Izrael. W tej części miasta znajduje się Wzgórze Świątynne z meczetem Al-Aksa (Najdalszym) oraz ośmiokątnym meczetem Omara, zwanym Kopułą na Skale (Kubbat as-Sachra). W tym miejscu Abraham zamierzał złożyć ofiarę ze swojego syna, stąd również prorok Mahomet wyruszył w cudowną "podróż nocną". Obok znajduje się święta dla żydów Ściana Zachodnia, zwana potocznie Ścianą Płaczu, pozostała po Świątyni Salomona. W obrębie otoczonego wspaniałymi murami i bramami Starego Miasta znajduje się także Via Dolorosa (Droga Cierpienia Jezusa) z kościołem św. Anny i bazyliką Ecce Homo. Dla chrześcijan najważniejsza jest Bazylika Grobu Pańskiego na wzgórzu Golgota, miejsce ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Jezusa. W Jerozolimie warto wejść na Górę Oliwną i górę Syjon z grobem Dawida.

Betlejem
W 60-tysięcznym Betlejem znajduje się Bazylika Narodzenia Pańskiego z Grotą Narodzenia, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus. Kościół został wybudowany w 326 wieku przez Konstantyna Wielkiego, a przebudowany w XII wieku przez krzyżowców. Obok wybudowano kościół św. Katarzyny. Ważnym miejscem dla wyznawców judaizmu, ale również chrześcijaństwa i islamu, jest grób Racheli.

Jerycho
Jedno z najstarszych miast świata, już w 7800 r. p.n.e. była tu osada. Podczas oblężenia Jerycha przez Izraelitów w 1250 roku p.n.e. mury miasta ponoć runęły od dźwięków trąb, stąd wywodzi się określenie "trąba jerychońska". W mieście znajduje się Pałac Hiszama, grecki prawosławny klasztor w miejscu kuszenia Jezusa przez Szatana oraz starożytne wykopaliska Tall as-Sultan.

Hebron
W Hebronie (arab. Al-Chalil) znajduje się Grota Machpela (arab. Haram al-Chalil) z grobami Abrahama i Sary, Izaaka i Rebeki oraz Jakuba i Lei, święte miejsce trzech religii. Podobno pogrzebani są tam Adam i Ewa. W lutym 1994 roku izraelski fanatyk dokonał w Grocie masakry, co zaostrzyło konflikt bliskowschodni. W pobliżu miasta rośnie Dąb Abrahama, gdzie ponoć Abraham rozbił swój namiot (Księga Rodzaju 18,1).

Nablus
Starożytne Sychem jest pięknie położone między górami Ebal i Gerizim, świętej góry dla wyznawców sekty samarytan. W Nablusie warto zwiedzić Stare Miasto z bazarem, łaźniami i licznymi meczetami. Na przedmieściach znajduje się biblijna studnia Jakuba i grób Józefa, a w pobliskiej Sabastijji - imponujące ruiny starożytnej Samarii z amfiteatrem, świątynią, pałacem, kolumnami i hipodromem.

Gaza
W Gazie znajduje się wiele bazarów, meczet Sa'ida Haszima (którego wnukiem był prorok Mahomet), Wielki Meczet zbudowany ponoć na grobie Samsona, dzielnicę chrześcijańską i brytyjski cmentarz wojenny. Warto odwiedzić jeden z palestyńskich obozów uchodźców, aby pogłębić swoją wiedzę na temat konfliktu bliskowschodniego.

Sudan

 
Chartum i Omdurman
Stołeczna metropolia składa się z trzech miast położonych przy połączeniu Nilu Błękitnego z Nilem Białym: Chartumu, Chartumu Północnego i Omdurmanu. W XIX wieku z Chartumu wyruszali europejscy podróżnicy na swoje afrykańskie ekspedycje. W Chartumie warto zwiedzić Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne. Turystów bardziej zainteresuje Omdurman, gdzie oprócz wspaniałych bazarów i targu wielbłądów znajduje się grób znanego nam z "W pustyni i w puszczy" Mahdiego, zburzony przez lorda Kitchenera, lecz odbudowany przez syna Mahdiego. W pobliżu można zwiedzać Bajt al-Chalifa, muzeum ukazujące czasy Mahdiego i jego powstania przeciw brytyjskim kolonialistom.

Al-Ubajjid
Jest to główne miasto w regionie Kordofan, które pełniło rolę siedziby Mahdiego. W Al-Ubajjid produkuje się duże ilości gumy arabskiej, substancji otrzymywanej z drzew akacjowych. Znajduje się tu jedna z największych katedr katolickich w Afryce.

Port Sudan
Brytyjczycy założyli ten port w 1905 roku, aby wywozić z Sudanu surowce, takie jak sezam, bawełna i sorgo. Obecnie miasto podupadło, lecz nadal można oglądać piękne stare budynki. Port Sudan jest dobrą bazą do nurkowania w Morzu Czerwonym.

Kassala
Na przedmieściach Kassali żyje koczownicze plemię Raszajda, z którego kobiety zajmują się wyrabianiem srebrnej biżuterii. Na wspaniałym bazarze oprócz biżuterii można kupić wyroby rzemieślnicze. W pobliżu znajdują się wzgórza o niezwykłym kształcie, zamieszkiwane przez pawiany. Do Kassali przyjeżdżają świeżo upieczeni małżonkowie, aby napić się wody ze studni przynoszącej szczęście i dużo dzieci.

Sawakin
Już w X wieku p.n.e. faraon Ramzes III używał tego portu. Był to ważny ośrodek handlowy, zwłaszcza w XIX wieku, w okresie handlu niewolnikami. Do budowy najstarszych domów w Sawakin używano koralu.

Dongola
Było to ważne miasto starożytnej Nubii. Wykopaliska w Dongoli sš prowadzone przez polskich archeologów od 1964 roku. Dongola słynie ze swoich gajów palmowych. Znajduje się tu także świątynia pozostała po starożytnym kuszyckim mieście Kawa.

Meroe
Była to stolica starożytnego królestwa Kusz (592 p.n.e. - 350 n.e.). W Meroe znajduje się świątynia Amona oraz kilkadziesiąt niewielkich piramid, miejsce pochówku królów.

Kurajma
W Kurajmie znajduje się Dżabal Barkal, święte wzgórze starożytnych Egipcjan z 18-tej dynastii, pod którym zbudowano świątynię Amona. Wokół niej można oglądać ruiny sześciu innych świątyń, a na zachód od nich - piramidy podobne do tych z Meroe.

Dżabal Marra
Jest to wygasły wulkan o wysokości 3071 metrów na wyżynie Darfur. W okolicy można oglądać piękne góry, rzeki, sady, wodospady i gorące źródła w pobliżu krateru wulkanu.

Al-Faszir
Al-Faszir było stolicą XVIII-wiecznego sułtanatu Fur. Nadal można oglądać pałac sułtana. Miasto jest słynnym początkowym punktem najważniejszych afrykańskich szlaków karawanowych. Trasą Darb al-Arba'in (Droga Czterdziestu [Dni]) transportowano heban, przyprawy, bogate stroje, kość słoniową i niewolników ze wszystkich części Afryki na egipskie bazary w Asuanie i Asjucie.

Syria

 
Damaszek
Meczet Umajjadów, fot. A. TrzybulskaNastarsze nieprzerwanie zamieszkałe miasto na świecie, stolica kalifatu Umajjadów. Najważniejszym zabytkiem jest piękny Meczet Umajjadów, przebudowany w VIII wieku z bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie można odpocząć od upałów. Na Starym Mieście warto również zrobić zakupy na bazarze Suk al-Hamadijja, pójść do hammamu (łaźni), zobaczyć Mauzoleum Saladyna i Pałac Azima mieszczący muzeum etnograficzne. Interesujące jest Muzeum Narodowe, a także meczet At-Takijja as-Sulajmanijja w stylu tureckim oraz znajdujący się na przedmieściach Damaszku szyicki meczet Sajjida Zajnab.

Malula, fot. J. GajMalula
W pobliżu Damaszku można zwiedzić miejscowość Malula z kościołem św. Tekli, gdzie ludność nadal mówi w dialekcie języka aramejskiego, którym się posługiwał Jezus.

Krak des Chevaliers
Wspaniale zachowany zamek krzyżowców (arab. Kalat al-Hisn), położony na wzgórzu, robi imponujące wrażenie. Został wybudowany w XII wieku i mógł pomieścić 4000 rycerzy. Zdobył go sułtan Bajbars w XIII wieku.

Palmyra
Palmyra, fot. A. GraczykNajwiększa atrakcja turystyczna Syrii, położona na Pustyni Syryjskiej oaza Palmyra (arab. Tadmur) to imponujące ruiny rzymskie. W 271 roku miejscowa władczyni Zenobia uległa wojskom cesarza Aureliana. Najważniejsze zabytki to: wielka kolumnada, świątynia Baala, wieże grobowe i górująca nad Palmyrą cytadela arabska z XVII wieku.

Busra
Po wejściu do cytadeli fatymidzkiej z XI wieku odkrywamy, że w środku znajduje się wspaniały teatr rzymski na 15 tys. miejsc, ponoć najlepiej zachowany starożytny teatr na świecie. Ciekawostką jest fakt, że jest to jeden z niewielu teatrów, które nie były zbudowane na zboczu góry. W Busrze (Bosrze) znajduje się również Meczet Umara z XII wieku.

Aleppo
Fascynujące suki (bazary) sprawiają, że Aleppo (arab. Halab) to najlepsze miejsce w Syrii do zrobienia zakupów. W pobliżu znajduje się wielki meczet (Dżami Zakarijja) z XI wieku. Nad miastem góruje imponujšca XII-wieczna cytadela otoczona fosą.

Dajr az-Zaur
Główną atrakcją tego miasteczka jest most nad Eufratem dla pieszych i rowerzystów, z którego można podziwiać tę wspaniałą rzekę. Na południe od Dajr az-Zaur znajdują się ruiny Dura Europos z czasów grecko-rzymskich oraz ruiny Mari, pochodzące sprzed 5 tys. lat, z pałacem Zimrilima.

Morze Śródziemne
Na wybrzeżu znajduje się miasto Latakia z pobliskimi wykopaliskami w Ras Szamra - starożytnym Ugaricie, gdzie wynaleziono pierwsze pismo alfabetyczne. W południowej części syryjskiego wybrzeża leży Tartus, ze średniowiecznym starym miastem, katedrą i piękną, lecz zanieczyszczoną wyspą Arwad.

Hama
W tym mieście leżącym w dolinie Orontesu zbudowano norie - wielkie drewniane koła wodne Kunajtra - widok na Wzgórza Golan, fot. K. Wagnerdostarczające wodę do miasta i nawadniające ziemię.

Wzgórza Golan
Istnieje możliwość wjazdu do miejscowości Al-Kunajtira leżącej w strefie kontrolowanej przez wojska ONZ (m.in. Polaków). Syryjczycy chętnie pokazują w tym kompletnie zrujnowanym mieście meczet, kościół i szpital "zniszczone przez syjonistów". Należy poruszać się po wyznaczonej trasie, gdyż teren jest zaminowany.

Tunezja

 
Tunis
Tunezja, fot. M. WojciechowskaMedyna (Stare Miasto) w Tunisie, założona w VII wieku, to centrum stolicy Tunezji. Warto zobaczyć Wielki Meczet Az-Zajtuna z okresu Aghlabidów, z kolumnami pochodzącymi z rzymskiej Kartaginy, kasbę (twierdzę), hammamy (łaźnie) oraz suki (targi) przypraw, biżuterii, książek, jedwabiu i perfum.

Kartagina
Ponieważ Rzymianie dokładnie zrównali Kartaginę z ziemią, większość z zabytków pochodzi z późniejszego, rzymskiego okresu. Warto zwiedzić miejscowe muzeum, ruiny na wzgórzu Byrsa, pozostałości po świątyniach, portach, amfiteatrze, willach i termach.

Sidi Bu Sa'id
Jest to małe, piękne miasteczko na skalnym płaskowyżu nad Morzem Śródziemnym.

Półwysep Bon
Znajdują się tu wypełnione turystami plaże w Al-Hammamat (Hammamet), Nabul, a także port rybacki Kelibia.

Dougga
Najlepiej zachowane ruiny rzymskie w Tunezji górują nad okolicą. W Dougga można podziwiać teatr na 3,5 tys. widzów, świątynie Saturna i Merkurego, kapitol, łaźnie, łuk triumfalny i inne zabytki. Tunezja, fot. M. i M. Dziekan

Al-Dżamm
W mieście Al-Dżamm (El-Jem) przetrwał jeden z najbardziej imponujących zabytków rzymskich w Afryce, koloseum niewiele mniejsze od znajdującego się w stolicy Włoch. Koloseum mogło pomieścić 30 tys. widzów.

Tauzar
Tauzar (Tozeur) leży w rejonie szottów, słonych jezior. Warto tu zwiedzić dużą oazę, w której rośnie 200 tys. palm daktylowych, stare miasto i muzeum.

Susa
Susa (Sousse) to trzecie co do wielkości miasto Tunezji i zarazem najczęściej wybierane miejsce przez turystów. Główną atrakcją jest otoczone murami stare miasto (medyna), z fortecą (ribat) z IX wieku, wielkim meczetem, muzeum i straganami.

Matmata
Berberowie tutaj drążą w skałach domy, które mają 10 metrów głębokości. Księżycowy krajobraz Matmaty sprawił, że wybrano to miejsce do kręcenia filmu "Gwiezdne wojny". Z tego powodu przyjeżdżają tu rzesze turystów.

Bizerta
W Bizercie znajduje się stare miasto z olbrzymią kasbą (twierdzą) z czasów tureckich, muzeum Tunezja, fot. M. Kubickioceanograficzne oraz piękne plaże.

Al-Mahdijja
Główną atrakcją tego miasta jest fascynujące stare miasto (medyna), nazwane w XIV wieku przez słynnego historyka Ibn Chalduna najbogatszym miastem na wybrzeżu Barbarii.

Dżarba
Plaże i interesująca architektura na wyspie Dżarba (Dżerba) przyciągają rzesze turystów z Europy. Ciekawostką jest fakt, że większość mieszkańców Dżarby to ibadyci (wyznawcy jednego z odłamów islamu charydżyckiego). Ponadto na Dżarbie nadal mieszka kilkuset Żydów. Na wyspie znajduje się czternaście synagog.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

 
Abu Zabi
Jeszcze w latach pięćdziesiątych Abu Zabi było maleńką wioską rybacką, a dziś jest to jedno z najnowocześniejszych miast na świecie. Turystów zainteresuje tu dziewiętnastowieczny pałac Al-Husn, zwany Starym Fortem najstarszy budynek w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Al-Ajn
Miasto leżące w grupie oaz Al-Burajmi, na granicy z Omanem. W Al-Ajn znajduje się targ zwierząt, targ wielbłądów, muzeum i kilka fortów, m.in. Fort Wschodni, w którym urodził się aktualny prezydent kraju, władca Abu Zabi szejk Zajid Ibn Sultan Al Nahjan.
Burdż al-Arab, fot. Kamil C.
Dubaj
Dubaj to nowoczesne miasto i ważny ośrodek handlowo-finansowy Zatoki Perskiej. Wschodnia i zachodnia część miasta jest przedzielona zatoką, po której można pływać taksówką wodną (abra). Warto zwiedzić muzeum-fort z XIX wieku oraz dom szejka Sa'ida, którego wnukiem jest obecny władca emiratu. Dubaj jest dobrym miejscem do uprawiania sportów wodnych i golfa oraz do oglądania wyścigów wielbłądów.

Asz-Szarika
W Asz-Szarika (Szardża) warto zrobić zakupy na jednym z bazarów, a także zobaczyć meczet króla Fajsala - największy meczet w kraju na 3 tys. osób.

Ras al-Chajma
W tym mieście zimą odbywa się wiele wyścigów wielbłądów. Interesujące jest muzeum miejskie i Stare Miasto. W pobliskim Szimal znajdują się wykopaliska z IV wieku.
Leksykon opracował Adam Zakrzewski.
Więcej zdjęć z krajów arabskich obejrzeć można w Galerii. Jednocześnie prosimy Czytelników o nadsyłanie zdjęć, które mogłyby wzbogacić naszą Galerię. Szczególnie prosimy o fotografie z krajów, które zostały uwzględnione w Leksykonie, lecz Arabia.pl nie dysponuje ich zdjęciami, czyli z Kataru, Omanu, Bahrajnu, Sudanu, Mauretanii. Wdzięczni też będziemy za wszelkie uwagi, które mogłyby pomóc w rozszerzeniu tego Leksykonu.
Komentarze
Szukaj
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
 
 

Popularne (14 dni)

Komentowane

no comments
CC logo pp logo
© 2004 - 2012 Arabia.pl MSZ - Departament Współpracy Rozwojowej